БИОГРАФИЯ

Мила Гео Милева

СЪПРУГА НА ГЕО МИЛЕВ

(23.03.1891-10.03.1969г)

През декември 1917 г. Николай Лилиев  запознава Мила Керанова с Гео Милев. Месец след това те свързват живота си.

Мила Гео Милева

През декември 1917 г. Николай Лилиев  запознава Мила Керанова с Гео Милев. Месец след това те свързват живота си.

Тя придружава Гео по време на лечението му в Германия. А след изчезването му,  пази паметта на съпруга си.

Още за семейството

Родоначалник е дядо Керан. Той е от село Главан, старозагорско. Живее, казват, сто и петдесет години и има много деца. Той  е свещеник и голям родолюбец. Оставя завет, най-големият син от неговите потомци винаги да бъде свещеник, за да запази рода и българщината. След Руско-турската война от 1829, според думите на Леда Милева, група българи се изселват от Тракия, бягайки от турско отмъщение. С тази група е и родът на дядо Керан. Установяват се в Бесарабия.

През 1835 г. след издаденото ириде за възвръщане на българите от султан Меджид, част от рода на дядо Керан се завръщат у нас и се установяват в Добруджа – в село Владимирово. Там се ражда бащата на Мила. Димо Керанов завършва Шуменското педагогическо училище и там се среща с бъдещата си съпруга Петя. Димо и Петя работят първо  като учители. После дядо Димо става мирови съдия, след това става и адвокат.

Димо Керанов е интересен човек. Има  и артистични наклонности и  чувство за хумор. Леда Милева смята, че артистичната линия на Керановия род идва точно от него.

Такава е и майката на Мила – играе в „Многострадална Геновева“, свири на китара, пее много хубаво. А в Одеса завършва акушерство и масаж. Живеят после във Варна, а след 1909 г. се прехвърлят в София.

Мила Керанова е родена в Брезник, защото баща й по това време е преместен като мирови съдия на това място. Тя има една сестра и двама братя.

Мила учи във Варненската гимназия, но последната година завършва Първа девическа гимназия в София. След това се записва в Софийския университет. По същото време се създава оперна трупа в София и тя постъпва като хористка. В този хор тя пее с Багряна. Освен това се записва  и към театралната трупа на Софийския университет. На репетициите в дома й идва и Чудомир. През 1911 г. тя отива за една година във Франция, където дружи с Константин Константинов, Николай Лилиев, оперната певица Констанца Кирова.

След като се завръща тук продължава да следва. Участва и в някои полупрофесионални театрални трупи. Тогава от Народния театър се отцепва по финансови причини една група добри артисти и основава Нов Народен театър. В него участва и Мила Керанова. Ив. Хаджихристов си спомня, че те гостуват и в Стара Загора. Още тогава тя прави особено впечатление.

През декември 1917 г. Николай Лилиев  запознава Мила Керанова с Гео Милев. Месец след това те свързват живота си.

Тя придружава Гео по време на лечението му в Германия. А след изчезването му през 1925 г. става основна опора на двете малки момиченца – Леда и Бистра.

До края на живота си Мила Гео Милева пази паметта на съпруга си.

ОЩЕ ЗА ГЕО МИЛЕВ